Poznaj pięć pomysłów na oszczędzanie pieniędzy

Badania wykazują, że ogromna większość Polaków nie ma żadnych oszczędności. Tymczasem chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że takowe warto posiadać. Zwłaszcza w dobie kryzysu, kiedy ceny rosną z dnia na dzień, dodatkowe, nieprzewidziane wydatki naprawdę mogą zaskoczyć. Dodatkowe, wolne oszczędności pomagają człowiekowi wierzyć, że wszystko będzie dobrze i że poradzi sobie nawet z najbardziej nieprzewidywalnymi sytuacjami. Dlatego warto poznać pięć pomysłów na oszczędzanie pieniędzy, dzięki którym odłożona na koncie suma może sukcesywnie rosnąć.

Na zakupy z tylko z listą!

Chyba każdy zna to uczucie, kiedy wybiera się do marketu po zaledwie kilka rzeczy, a wychodzi z pełnym koszykiem. Kwota do zapłaty potrafi wtedy przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto przed wyjściem na zakupy zapisać na kartce potrzebne rzeczy i kategorycznie się takiej listy trzymać. Kolejna dobra rada: na zakupy nie wolno iść głodnym, bo wtedy wszystko wydaje się atrakcyjne, a w rezultacie połowa zakupionych przysmaków może później wylądować w koszu. A to już czyste marnotrawstwo.

Zmiana codziennych nawyków

Może się wydawać, że to niewiele pomoże, ale wystarczy kilka drobnych zmian, by różnica w rachunkach do zapłaty stała się widoczna. Takie drobiazgi jak zakręcanie wody w czasie mycia zębów, kupno urządzeń z dobrej klasy energetycznej czy też gaszenie światła gdy na dłużej wychodzi się z pokoju – to właśnie w tym tkwi sekret. Trzeba pamiętać, że nawet kilkanaście zaoszczędzonych w skali miesiąca złotych da ładny efekt po upływie roku!

Konto oszczędnościowe

Osoby, które mają wolną gotówkę, bardzo często popełniają błąd, trzymając ją w domu. Nie dość, że może ona paść łupem złodziei, to jeszcze na siebie nie zarabia. Dlatego warto odłożyć pieniądze na koncie oszczędnościowym, by oprocentowanie zrobiło swoje. Które z kont wybrać, skoro banki prześcigają się w coraz to lepszych ofertach? Cóż, warto odnaleźć w sieci ranking kont oszczędnościowych na dany miesiąc i skorzystać z tej wiedzy.

Poszukiwanie promocji

W dzisiejszych czasach sklepy prześcigają się w walce o klientów, organizując najróżniejsze wyprzedaże i promocje. Osoby, które i tak mają w planach zakup określonego towaru, mogą wiele zaoszczędzić, kupując go na promocji. A obniżonych cen bardzo dobrze jest szukać zwłaszcza w internecie. Istnieją nawet strony internetowe specjalizujące się w wyszukiwaniu różnego typu okazji. Warto jednak panować nad sobą i nie kupować towaru, tylko dlatego, że jest tani, ale dlatego, że faktycznie się go potrzebuje.

Kontrola nad zachciankami

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele pieniędzy można stracić na pozorne błahostki. Dwa zimne piwka na wieczór, do tego gorąca pizza – to kosztuje przecież niewiele, prawda? Ale w skali miesiąca może dać naprawdę konkretną sumę. Dlatego warto wyznaczyć sobie na zachcianki konkretny budżet – na przykład dwieście złotych miesięcznie – i się go trzymać. W ten sposób pieniądze nie uciekają z konta w niekontrolowany sposób, a oszczędności są widoczne gołym okiem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *