Przechowywanie danych w chmurze – co to znaczy?

Od kilku lat wiele mówi się na temat przechowywania danych w chmurze. To całkiem bezpieczna i dobra metoda składowania plików, które mogą w tym czasie być bezpieczne i łatwo dostępne na różnych urządzeniach. Co trzeba wiedzieć o przechowywaniu danych w chmurze? Co warto mieć na uwadze?

Co to znaczy w “chmurze”?

Dane przechowywane w tzw. chmurze w rzeczywistości są zapisywane na zewnętrznym serwerze. Może on znajdować się nawet setki kilometrów od właściciela plików… i nie stanowi to żadnego problemu. Za pośrednictwem połączenia z internetem dane są przesyłane na serwer i dokładnie w ten sam sposób mogą zostać z niego pobrane. To bardzo proste rozwiązanie, które umożliwia dostęp do danych z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu, w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki chmurze łatwo jest te z dzielić się plikami z innymi osobami bez konieczności dawania im fizycznych nośników plików. Z racji tego, że wszystkie dane w każdej chwili można pobrać “z powietrza” przyjęło się mówić o tym, że są one przechowywane w chmurze.

Bezpieczne

Dobra chmura musi być bezpieczna. Dlatego też chmura Xiaomi oraz analogiczne produkty wiodących marek są zabezpieczone w taki sposób, by osoby niepowołane nie mogły dostać się do plików. To niezwykle ważne i wpływa realnie na ich bezpieczeństwo. Gdyby prywatne pliki były łatwo dostępne dla przypadkowych użytkowników, to byłoby to bardzo niebezpieczna sytuacja. Prywatne pliki nie są przecież czymś, co powinno krążyć w sieci bez nadzoru. Z tego właśnie powodu pliki w chmurze są zabezpieczone hasłem, a często również dodatkowym kodem do logowania. Dodatkową formą zabezpieczenia może być też kod sms wysyłany na numer właściciela konta, do którego należy ostateczna decyzja, komu swoje dane chce udostępnić.

Idealny sposób na zabezpieczenie

Chmura Xiaomi oraz inne chmury danych świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie danych, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Zdjęcia z dzieciństwa? Rękopis książki? Notatki ze studiów? A może szczegółowy plan wycieczki dookoła świata? Wszystkie te dane są zbyt ważne, by je stracić, a fakt, że zostaną umieszczone w chmurze, może skutecznie uchronić je przed utratą np. z powodu fizycznego uszkodzenia dysku, zagubienia pen drive’a albo po prostu uszkodzenia samego pliku. Bardzo ważne jest też to, że z racji tego, że pliki przechowywane w chmurze są dostępne na każdym urządzeniu podłączonym do internetu, nie ma ryzyka, że zapomnisz wziąć ich ze sobą.

Rozwiązanie na miarę czasów

Jeszcze kilka lat temu nikogo nie dziwiło pożyczanie sobie pen drive’ów i noszenie ich zawsze przy sobie. Wcześniej używano tak płyt CD i dyskietek. Teraz to już przeżytek i więcej osób decyduje się na korzystanie właśnie z chmury. Tym bardziej że umożliwia ona pobieranie danych nie tylko na dysk komputera, ale też na smartphony, tablety i wszystkie inne urządzenia, które umożliwiają komunikację z plikami w chmurze. Coraz częściej są wyposażone w nią radia – zwykłe i samochodowe. Dzięki temu możesz ulubionej muzyki słuchać tam, gdzie chcesz.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *